Directed by:
Владимир КоттScreenplay:
Eduard VolodarskiyCinematography:
Andrey KapranovComposer:
Anton SilaevCast:
Konstantin Khabenskiy, Иван Стебунов, Andrey Merzlikin, Viktoriya Isakova, Timofey Tribuntsev, Борис Каморзин, Aleksey Kravchenko, Yevgeniya Dobrovolskaya, Evgeniy Sidikhin, Nikolay Dobrynin (more)Plots(1)
New TV series based on a dramatic life story of one of the greatest world known Russian singers – Pyotr Leshchenko (1898-1954), who performed tango, folklore and gypsy music. The series will tell us a story of his childhood and youth in Chisinau, close connection with the gypsies, battles during WWII, first love, beginning of music career and the days of rashing glory. In the midst of WWII Leshchenko, despite mortal danger, goes on tour to occupied Odessa - and only narrowly returns alive to be sent to jail. (Централ Партнершип)
(more)Cast
Konstantin Khabenskiy
Soviet Union
Best series:
Gibel imperii (2005) (series)
Admiral (2009) (series)
The Method (2015) (series)
Иван Стебунов
Soviet Union
Best series:
Kursanty (2004) (series)
Andrey Merzlikin
Soviet Union
Best series:
Ladoga (2014) (series)
The Road to Calvary (2017) (series)
Ubojnaja sila (2000) (series)
Viktoriya Isakova
Soviet Union
Best series:
Doctor Zhivago (2005) (series)
To the Lake (2019) (series)
Anna Karenina (2017) (series)
Timofey Tribuntsev
Soviet Union
Best series:
Farca (2015) (series)
The Method (2015) (series)
Likvidacija (2007) (series)
Борис Каморзин
Soviet Union
Best series:
Likvidacija (2007) (series)
Demons (2014) (series)
Anna Karenina (2017) (series)
Aleksey Kravchenko
Soviet Union
Best series:
Brigada (2002) (series)
Yevgeniya Dobrovolskaya
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Bělaja gvardija (2012) (series)
Evgeniy Sidikhin
Soviet Union
Best series:
Otěl Eleon (2016) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Tatort (1970) (series)
Nikolay Dobrynin
Soviet Union
Best series:
Russkije v Gorodě Angelov (2003) (series)
Anatoliy Kot
Soviet Union
Best series:
Totems (2022) (series)
Semyon Furman
Soviet Union
Best series:
The Master and Margarita (2005) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Sherlock Holmes (2013) (series)
Vladimir Ivaniy
Soviet Union
Marina Gayzidorskaya
Soviet Union
Best series:
Otěl Eleon (2016) (series)
Elena Lotova
Soviet Union
Ольга Лерман
Soviet Union
Sergey Frolov
Soviet Union
Best series:
Razvědčiki: Poslednij boj (2008) (series)
The Sniffer (2013) (series)
Sergey Byzgu
Soviet Union
Best series:
The Method (2015) (series)
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Evgeniy Gerchakov
Soviet Union
Elena Muravyova
Best series:
The Kitchen (2012) (series)
Otěl Eleon (2016) (series)