Recent diary (56)
České hrady a zámky v našich pohádkách
Českém Vánoce jsou bezesporu spojené v filmovými a televizními pohádkami. A co by to bylo za pohádky bez krásných hradozámeckých lokací, v nichž se tyto pohádky odehrávají. Sám jsem velký milovník jak našich pohádek tak i cestování po českých hradech a zámcích a tak mě napadlo si udělat soupis těchto lokací, v nichž se točily všechny československé a české pohádky, které jsem doposud viděl (tj. celkem 91+109 = 200 pohádek). Zajímavé přitom je, že ačkoliv některé lokace jsou filmaři velmi oblíbené (viz třeba Bouzov, Křivoklát, Pernštejn, Ploskovice či Telč), napočítal jsem v souvislosti se všemi mou viděnými pohádkami celkem 106 hradozámeckých lokací, což svědčí o tom, jak krásná a pro filmaře atraktivní je naše země.
Benešov nad Ploučnicí: Šmankote, babičko, čaruj!
Blatná: (2)Šíleně smutná princezna, Křišťálek meč
Boskovice (zámek): O pokladech
Boskovice (hrad): Sedmero krkavců (1993)
Bruntál: (2)Císař a tambor, Zlatník Ondra (interiéry + arkády)
Buchlovice: Sen o krásné panně (zahrady), Čertova nevěsta, Zázračný nos
Buchlov (3): O statečném kováři, Sen o krásné panně, Zázračný nos,
Bouzov (10): Pyšná princezna, O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, O Janovi a podivuhodném příteli, RumplCimprCampr, Království potoků, O zakletém králi a odvážném Martinovi, Princezna a půl království, Princezna zakletá v čase, Princezna zakletá v čase 2
Cornštejn: Nebojsa, Císař a tambor
Červená Lhota (3): Zlatovláska, O štěstí a kráse, O zatoulané princezně
Český Krumlov (5): Pyšná princezna, Čarovné dědictví, Sedem jednou ranou, Císařovy nové šaty, Tři životy
Český Šternberk (2):Arabela, Anděl Páně (interiéry),
Doudleby: Krakonošovo tajemství
Dětenice (2): Kouzelná tetička Valentýna, Řachanda
Frýdlant v Čechách (3): RumplCimprCampr, O malíři Adamovi, Jak si nevzít princeznu
Frýdštejn: O princezně Jasněnce a létajícím ševci
Fryštát-Karviná: Když draka bolí hlava
Grabštejn: Čert ví proč (králova i ministrova komnata)
Gutštejn (2): Z pekla štěstí 2, Princezna zakletá v čase 2
Helfenburk u Baborova (4): Arabela, Princezna ze mlejna, Tři životy, Zakleté pírko,
Helfenburk (Hrádek) u Úštěka (2): O zatoulané princezně, Anička s lískovými oříšky
Hluboká nad Vltavou (4): Pyšná princezna, Jezerní královna, Tři bratři, Nejlepší přítel
Helfštýn: Princezna zakletá v čase 2,
Horšovský Týn: Nesmrtelná teta,
Hořovice: Kouzelná tetička Valentýna
Hradec nad Moravicí: Princezna a půl království
Hrádek u Nechanic (5): Princ a Večernice, Elixír a Halíbela, Anička s lískovými oříšky, Fišpánská jablíčka, Princezna a půl království (interiéry)
Janohrad (2): Sedem jednou ranou, Sedmero krkavců (1993)
Jindřichův Hradec (2): Z pekla štěstí, Tajemství staré bambitky 2
Karlova Koruna: O vánoční hvězdě
Kokořín (2): Princezna se zlatou hvězdou, Kouzelný měšec
Konopiště (2): Jak se budí princezny, Plaváček, Korunní princ
Kost (4): Anička s lískovými oříšky, Kouzla králů, Ztracený princ, Řachanda
Kostomlaty pod Milešovkou (Sukoslav): Nejkrásnější hádanka
Kroměříž (2): Peklo s princeznou, O princezně se zlatým lukem
Křivoklát (10): Tři veteráni, Jak se budí princezny, Třetí princ, Sůl nad zlato, Jak si zasloužit princeznu, Zimní víla, Škola princů, Korunní princ, Kouzelník Žito, Zakletá jeskyně
Ledeč nad Sázavou (3): Micimutr, Anděl Páně 2, Čertí brko
Lednice (5): Sůl nad zlato, Sen o krásné panně (zahrady), Království potoků, Zázračný nos, Hodinářův učeň
Lemberk (2): Čert ví proč (královský trůn), Tajemství staré bambitky
Lipnice nad Sázavou (2): Čert ví proč, Tři životy
Líšno (u Benešova) (3): Vohnice a Kiliján, Malvína, Slíbená princezna
Lysice: (2) Království potoků, O pokladech
Malenovice: Šmankote, babičko čaruj
Mikulov (2):O princezně se zlatým lukem, Zázračný nos
Milotice (3):Za humny je drak, Nebojsa, O Ječmínkovi
Mníšek pod Brdy: Tajemství staré bambitky 2
Mnichovo hradiště: Deváté srdce (zámecké interiéry), Panna a netvor (brána zámecké zahrady)
Náměšť nad Oslavou (2):Kouzelný měšec, Císař a tambor
Nový hrad u Adamova (2):Tajemství Lesní země, Sněžný drak
Opočno (2): Panna a netvor, O podezíravém králi
Orlík u Humpolce: Jak se budí princezny
Pernštejn (13): Tři zlaté vlasy děda Vševěda (1963, Jak se budí princezny, Sůl nad zlato, Tři zlaté vlasy děda Vševěda (1981), Čarovné dědictví, Sedmero krkavců (1993), Sen o krásné panně, Pták ohnivák, Čert ví proč, Šťastný smolař, Jak si nevzít princeznu, Princezna zakletá v čase 2, Zakletá jeskyně
Ploskovice (7): Princ a večernice, Deváté srdce, Jak si zasloužit princeznu, Jezerní královna, Čertova nevěsta (interiéry + přízemní grotta), Duch nad zlato, Nejlepší přítel
Průhonice (7):Princezna se zlatou hvězdou, Popelka, Třetí princ, S čerty nejsou žerty, Koloběžka první, Plaváček, Ať přiletí čáp, královno!, Kouzelný měšec
Rabí (2): Přezůvky štěstí, O zapomnětlivém černokněžníkovi
Roštejn (3): Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, Pravý rytíř
Sirotčí hrádek: O statečném kováři
Sloup (2): Malá mořská víla, Anička s lískovými oříšky
Stránov (2): O svatební krajce, Začarovaná láska
Sychrov (5): Zlatovláska, Nesmrtelná teta, Fišpánská jablíčka, Nejkrásnější hádanka, O pokladech
Sobotín (2): Princezna zakletá v čase, Princezna zakletá v čase 2
Švihov: Jestřábí moudrost, Tři oříšky pro Popelku
Telč (6): Pyšná princezna, Jak se budí princezny, Kouzelný měšec, Z pekla štěstí, Z pekla štěstí 2, Duch nad zlato,
Točník (2): O perlové panně, Princezna zakletá v čase
Uherčice (2): Svatojánský věneček, Hodinářův učeň
Valečov: Lotrando a Zubejda, RumplCimprCampr,
Valdštejn (2): Princ Bajaja, Anička s lískovými oříšky
Valtice: (2) Sněžný drak, O pokladech
Veltrusy (3): Malá mořská víla, O princezně na klíček, Zakleté pírko
Vlašský Dvůr (Kutná hora): O perlové panně
Vranov nad Dyjí (2):Císařovy nové šaty Nesmrtelná teta,
Vysoký Chlumec: Honza málem králem
Zvířetice: Jak si nevzít princeznu
Zvíkov (5): Tři zlaté vlasy děda Vševěda (1981), Lotrando a Zubejda, Jak chutná láska, Micimutr, Sedmero krkavců (2015)
Žleby (7):Královský slib, O Šípkové Růžence, Kouzla králů, Nejkrásnější hádanka, Tří bratři, Nejlepší přítel (interiér zámecké kuchyně), O vánoční hvězdě,
Hrady a zámky (ve správě NPÚ), kde se ještě žádná z mnou viděných pohádek netočila (36): Bečov nad Teplou, Bezděz, Bučovice, Červené Poříčí, Dačice, Duchcov, Hazmburk, Hrubý Rohozec, Janovice u Rýmařova, Jánský vrch, Jaroměřice nad Rokytkou, Jezeří, Karlštejn, Kozel, Kratochvíle, Kunštát, Kynžvart, Litice, Litomyšl, Nebílovy, Nové hrady, Nový hrádek u Lukova, Přimda, Rajec nad Svitavou, Ratibořice, Rožmberk, Slatiňany, Šternberk, Třeboň, Valeč, Velké Březno, Veveří, Vimperk, Vizovice, Zákupy