Opera: Chroniki ubojnogo otděla - Opera: Khroniki uboynogo otdela 1 (2004) (season)
Screenplay:
Arkadiy KrasilshchikovCinematography:
Aleksandr UstinovCast
Yuriy Kuznetsov
Soviet Union
Best series:
Ladoga (2014) (series)
To the Lake (2019) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Aleksey Nilov
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Sergey Selin
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Anastasiya Melnikova
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Yuri Tarasov
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
The Kitchen (2012) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Valeriy Degtyar
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
A Good Man (2020) (series)
Silver Spoon (2014) (series)
Рудольф Фурманов
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Olga Belyavskaya
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Oleg Kulikovich
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Brežněv (2005) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Игорь Головин
Soviet Union
Best series:
Ekaterina (2014) (series)
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Galina Bokashevskaya
Soviet Union
Best series:
The Master and Margarita (2005) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Pyotr Zhuravlyov
Soviet Union
Best series:
Ekaterina (2014) (series)
Trotskiy (2017) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Olga Ostroumova-Gutshmidt
Soviet Union
Best series:
Interny (2010) (series)
Natalya Terekhova
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Lev Eliseev
Soviet Union
Best series:
Idiot (2003) (series)
The Master and Margarita (2005) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Aleksandr Razbash
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Natalya Aleksandrova
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Konstantin Shelestun
Soviet Union
Lyubov Uchaeva
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Игорь Иванов
Best series:
Idiot (2003) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)